Przemyślenia | o wentylacji i nietylko

Pięć kroków konserwacji i czyszczenia instalacji grzewczych i wentylacyjnych.

Podstawową zasadą podczas konserwacji czy czyszczenia jakichkolwiek instalacji jest bezpieczeństwo, dlatego wszelkie czynności należy wykonywać przy wyłączonym zasilaniu.

Ostrożność to podstawa, która powinna Ci towarzyszyć przez cały czas. Jeśli uważasz, że Twoje kompetencje w tym zakresie są zbyt małe, nie będzie w tym nic złego jeśli poprosisz o pomoc fachowca.

Ok, teraz możemy przejść do kroków:

  1. Należy upewnić się, że odpowiednie elementy zostały wypoziomowane. Jeśli będzie inaczej w instalacji będzie zbierała się woda i powodować to będzie wadliwe działanie całego układu.
  2. Jeśli chodzi o elementy grzewcze czyli np. piec, należy przyjrzeć mu się każdorazowo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Znalezienie brudu, sadzy lub rdzy nie wróży nic dobrego i wyraźnie wskazuje na wadliwe działanie pieca, które w najlepszym wypadku skutkować będzie spadkiem wydajności pieca i wzrostem kosztów ogrzewania.
  3. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego ważne jest również przeglądnięcie instalacji hydrauliki cieplnej przez profesjonalistę i wymiana odpowiednich filtrów.
  4. Nawilżacze stosowane głównie w sezonie grzewczym należy również przeczyścić. Dołączona do urządzenia instrukcja zawiera konkretne informacje w jaki sposób należy dany model czyścić i które części powinno się wymienić. Biorąc pod uwagę, że woda w Polsce jest twarda, zalecane by było, aby czyścić nawilżacz częściej niż raz do roku, ponieważ odkładający się kamień powoduje spadek wydajności urządzenia.
  5. Wentylatory i klimatyzatory również powinny być czyszczone odpowiednio często. Ich filtry należy czyścić przynajmniej co cztery miesiące. Czyszczenie filtra może odbywać się za sprawą odkurzania, tak by zebrać największe zanieczyszczenia, a później wymoczyć je w ciepłej wodzie. Przed ponowną instalacją upewnić się, że są całkowicie suche.

I tak można zabrudzić filtr Należy pamiętać, że klimatyzatory i wentylatory topo prostu maszyny i jeżeli będą pracować w czystych warunkach ich praca będzie wydajniejsza i dłuższa. A co za tym idzie pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy a także należy wspomnieć, że czysta wentylacja ma ogromne znaczenie dla zdrowia osób przebywających w danym pomieszczeniu. Raczej nikt nie chciałby pochorować się dzięki posiadaniu klimatyzatora tylko dlatego że zapomniał przeczyścić filtrów.

Skocz do góry