Przemyślenia | o wentylacji i nietylko

Prawidłowe dbanie o łazienkę

Czy zastanawiałeś się może nad poprawną izolacją łazienki? Tak by nie niszczała pod wpływem panującej w łazience wilgoci? Jeśli nie to chyba jest to najwyższy czas, by się nad tym zastanowić.

Obszary łazienki znajdujące się w pobliżu prysznica, wanny czy innych źródeł wody są narażone na niszczenie w znacznie większym stopniu niż inne i powinny być lepiej chronione. Nieodpowiednie ich chronienie skutkuje poważnymi remontami w przyszłości.

Ochrona powinna być głównie skierowana przeciwko zawilgoceniu. Zawilgocone płytki czy fugi mogą zmieniać swoją objętość oraz tracić swoje właściwości, co w efekcie doprowadza do wykruszania fug lub pękania płytek. Niedopuszczalne jest, by w jakimkolwiek miejscu łazienki utrzymywała się woda. Aby sprawdzić, czy nasze płytki nasiąkały wodą wystarczy je postukać, głuchy dźwięk oznacza, że zaczęły się odklejać od ścian.

 

Jak zatem należy układać płytki by ich żywotność na ścianie była jak najdłuższa?

 

W czasie układania płytek należy pod nimi umieścić membranę wodoszczelną. Membrana taka musi być odpowiednio elastyczna, żeby poradzić sobie z ruchami płytek. Membrana powinna doskonale izolować płytki od ściany, tak żeby woda nie przedostawała się za nie. Fugi powinny być wodoszczelne. Materiały, których używamy powinny mieć przeznaczenie do użytku w miejscach podatnych na zawilgocenia. Membranę wodoszczelną z reguły nanosi się wałkiem lub pędzlem. Przed naniesieniem należy ścianę dokładnie oczyścić z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

 

Dlaczego wentylacja jest ważna?

Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na odpowiedni stopień ochrony łazienki jest wentylacja. Pozwala ona parze wodnej na szybsze opuszczanie obszaru łazienki, a dzięki temu przyczynia się do mniejszego zawilgocenia zabudowy oraz ścian. Wentylator może być montowany w łazience, czasem wymaga to poprawek instalacji wentylacyjnej, ale z pewnością polepszy to komfort użytkowania.

 

Materiały.

 

Jak zwykle, tak i tutaj nie powinno się zbytnio oszczędzać na materiałach wykończeniowych. Mając na uwadze trwałość łazienki, lepiej jest wybrać droższe naturalne materiały, które w naturalny sposób potrafią sobie poradzić ze szkodliwym wpływem atmosfery. Warto również zwrócić uwagę, by tam gdzie to możliwe materiały miały wykończenia wodoodporne.

Odpowiednio dobrane materiały zapewnią długą żywotność łazienki i brak konieczności remontowania jej co rocznie.

Skocz do góry