Przemyślenia | o wentylacji i nietylko

Wentylacja w domu

Po co nam wentylacja?

Gdy dom jest starannie ocieplony, konieczność ogrzewania pomieszczeń wynika przede wszystkim z tego, że na skutek działania wentylacji na zewnątrz usuwane jest powietrze ogrzane wcześniej przez instalację grzewczą, a jego miejsce zajmuje świeże, ale zimne powietrze, które trzeba ogrzać, aby w domu panowała stała temperatura. Udział strat ciepła uciekającego przez wentylację w całkowitych stratach ocieplonego domu wynosi nawet 50%.

Z wymiany powietrza w pomieszczeniach nie można zrezygnować. Niedostateczna wentylacja oznacza brak dopływu tlenu niezbędnego do oddychania przebywającym we wnętrzu osobom, utrzymywanie się nieprzyjemnych zapachów, zaduch, czyli brak komfortu, a wręcz atmosferę szkodliwą dla zdrowia, bowiem we współczesnych wnętrzach bardzo często znajdują się elementy (na przykład wykładziny czy meble) zawierające substancje szkodliwe. Oprócz tego wykonywanie normalnych domowych czynności takich jak pranie, gotowanie, mycie powoduje, że w powietrzu zwiększa się zawartość pary wodnej – staje się ono wilgotne. Jeśli nie usuwa się go z pomieszczeń, dochodzi do zawilgocenia ścian domu, a to w krótkim czasie prowadzi do ich zagrzybienia, które potem bardzo trudno wyeliminować.

Walkę z wilgocią zacznij od regularnego wietrzenia pomieszczeń. Okna zostaw otwarte przez kilkanaście minut. Następnie je zamknij, pomieszczenie nagrzej i znów je wywietrz. Tę czynność powtórz kilka razy w ciągu dnia.

Sprawdź przewody wentylacyjne. Dzięki sprawnej wentylacji pozbędziesz się nadmiaru pary, unikając tym samym wnikania jej w ściany.

Dogrzej mieszkanie. Nawet jeśli wyjeżdżasz, pozostaw włączone ogrzewanie, by nie dopuścić do wyziębienia. Na zimnych powierzchniach szybciej skrapla się para.

Nowoczesne okna z PCV utrzymują ciepło, izolują pomieszczenie od hałasu, ale jednocześnie utrudniają przepływ świeżego powietrza. Dlatego zawsze, gdy gotujesz lub zmywasz naczynia, otwieraj okno w kuchni lub w innych pomieszczeniach. Zostawiaj też otwarte drzwi wewnętrzne (szczególnie drzwi do łazienki). Dzięki temu zwiększa się cyrkulacja powietrza.

Najczęściej stosowana i rozpowszechniona w Polsce jest wentylacja naturalna, zwana grawitacyjną. Jej działanie polega na wykorzystaniu różnicy gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Powietrze w naturalny sposób przedostaje się przez nieszczelności w obudowie budynku do jego wnętrza, a po wymieszaniu z zanieczyszczeniami i ogrzaniu, wydostaje się na zewnątrz przez kanały wentylacyjne. Proces ten jest możliwy jedynie wtedy, gdy do budynku dostaje się odpowiednia ilość powietrza, która zapewnia wymaganą intensywność usuwania zanieczyszczeń i odpowiedni ciąg kominowy. Napływ powietrza do budynku wzrasta pod wpływem wiatru. Działanie wentylacji naturalnej uzależnione jest również od pory dnia, roku a także od pogody. Wentylacja naturalna nie działa więc przez cały czas, a niejednokrotnie nie działa w ogóle.
Skocz do góry