Przemyślenia | o wentylacji i nietylko

Rurowe grzejniki łazienkowe

Dzisiaj urządzając mieszkanie mamy do wyboru poniekąd bezgraniczną paletę ładnych, nowoczesnych i, co równie ważne wydajnych grzejników, z których najciekawsze, oczywiście, znajdziemy w ofercie łazienkowej.
Nowoczesne grzejniki dekoracyjne są nie tylko piękne, ale i praktyczne – nadal grzeją i pełnią rolę suszarki.
Odpowiednio dobrany do potrzeb domowników, a także pod kątem stylu i wielkości łazienki oraz właściwie konserwowany grzejnik, będzie z powodzeniem służył przez wiele lat.
Liczba rur, ich wielkość oraz odległość pomiędzy nimi bywają różne. Jest to uzależnione po prostu od modelu grzejnika.
Występują w czterech zasadniczych typach:
- grzejniki elektryczne
- grzejniki wodne – podłącza się je do centralnego ogrzewania. Mają dużą moc grzewczą i mogą zastępować tradycyjne kaloryfery.
- grzejniki wodno-elektryczne – podłączane są do instalacji c.o., ale mają dodatkową grzałkę elektryczną, dzięki której można z nich korzystać nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok.


- suszarki elektryczne – nie służą jako źródło ogrzewania, ale wybiera się je wtedy, kiedy w łazience funkcjonuje inny system ogrzewania (np. podłogowy).
Dla łazienki o powierzchni 6 m2 należy dobrać grzejnik o mocy nie mniejszej niż 600 W
Ze względu na zdrowie i samopoczucie ludzi temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka. Gdy te warunki są zachowane, nie może być mowy o kłopotach z krążeniem, unoszeniu się kurzu i innych niedogodnościach łączonych niekiedy z takim ogrzewaniem. Jeśli instalacja podłogowa jest wykonana (czyli rury już są zalane wylewką), o zmianach w budowie grzejnika polegających na innym ułożeniu rur nie ma mowy – pozostaje jedynie regulacja. To zatem, co powinien zrobić instalator , to próbować wyregulować wydajność grzejnika przez:
- poprawienie ustawienia zestawu mieszającego,
- korektę ustawienia wielkości przepływu w pętlach grzejnych.
Dzięki nim środek łazienki może zyskać przytulny, współczesny względnie stylizowany na dawne epoki, niepowtarzalny design. Wszystko zależy jedynie od naszej fantazji, ponieważ oferta fabrykantów oraz sprzedawców grzejników łazienkowych to nie zaledwie białe drabinkowe kaloryfery.
Komfortowa temperatura, przy której nie odczuwamy nieprzyjemnego chłodu po wyjściu z kąpieli to 24°C. W takich sytuacjach często stosuje się dwie drabinki lub jeden grzejnik łazienkowy w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikiem płytowym. Ma to jednak swoje ograniczenia, których można uniknąć, stosując dwuwarstwowe grzejniki drabinkowe.

Aczkolwiek, jak w każdej sferze życia, również i tu powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem, by nie popaść w pułapkę nabywając nowoczesny, fajnie wyglądający ale zupełnie nie ergonomiczny grzejnik.
Łazienki usytuowane na poddaszu lub przy ścianach zewnętrznych budynku charakteryzują się zwykle zwiększonym zapotrzebowaniem na energię grzewcząKolektory zbiorcze zostały połączone z rurami poziomymi w jednolitą całość. Grzejnik taki sprawdzi się również jako ścianka działowa, która nie tylko emituje ciepło, lecz także umożliwia wygodne przewieszenie i suszenie ręczników.
Jeżeli centralne ogrzewanie ma być nowoczesne i skuteczne, wymiana źródła ciepła to dopiero początek. Produkuje się grzejniki płytowe o jednej, dwóch lub trzech płytach.
Grzejnik dwupłytowy o tej samej mocy co jednopłytowy oddaje mniej ciepła, ponieważ jego część, zamiast trafiać do pomieszczenia, jest odbijana przez pierwszą płytę.
Łatwo je zatem zmieścić nawet pod bardzo wąskim parapetem. Ożebrowanie zwiększa moc grzejnika o blisko 60%, ale sprzyja osadzaniu się kurzu.
W instalacja c.o. w domach jednorodzinnych zwykle instaluje się grzejniki jedno- lub dwupłytowe. Jeśli kaloryfery mają nadal współpracować z kotłem na paliwo stałe, można je zostawić. Mają dużą pojemność wodną i bezwładność cieplną – cechy bardzo przydatne w takich instalacjach. Grzejniki elektryczne mają wiele atutów: łatwy montaż, szybkość działania i niewysoka cena. Ogrzewacze elektryczne różnią się budową i sposobem oddawania ciepła. Ale bez względu na rodzaj grzejniki elektryczne rozgrzewają się szybciej niż wodna instalacja c.o. Oczywiście na ogrzanie całego wnętrza trzeba poczekać trochę dłużej.
Rodzaje grzejników elektrycznych
Promienniki oddają ciepło najszybciej – przez promieniowanie. Osiągają wysoką temperaturę już parę chwil po uruchomieniu, więc osoba znajdująca się w ich zasięgu od razu to odczuje, mimo że w pomieszczeniu jest nadal zimno.
Konwektory z wymuszonym obiegiem powietrza i termowentylatory też dość szybko nagrzewają wnętrza.
Konwektory z naturalnym obiegiem powietrza nagrzewają pomieszczenia wolniej, Za to pracują bardzo cicho, podczas gdy wentylator powoduje niewielki szum.
Grzejniki olejowe magazynują ciepło w oleju, którym są wypełnione, i oddają je stopniowo przede wszystkim przez konwekcję, tylko częściowo przez promieniowanie. Nagrzewają się wolniej niż konwektor, ale i wolniej stygną.

Skocz do góry